Gustav Fridolin(MP)

Gustav Fridolin (MP)

Utbildningsminister

Parti Miljöpartiet
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 39
Titel Folkhögskollärare.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör
    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2013-01-01 – 2014-10-02
    • Ledig 2012-07-01 – 2012-12-31
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-06-30
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2011-05-21 –
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-01-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-01-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-09-19
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-11-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2003-01-22 – 2004-10-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-06-16 – 2012-06-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-06-15
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2011-09-19 – 2014-10-14
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2011-09-26
    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister 2014-10-03 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skolplikt

Svar på skriftlig fråga 2017/18:426 besvarad av Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

PAGE 2 Dnr U2017/04871/S Utbildningsdepartementet Utbildningsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:426 av Helene Petersson (S) Skolplikt Helene Petersson har frågat mig hur regeringen kan stödja skolledningarna i hanterandet av och ansvaret för skolplikten i de fall eleverna med föräldrarnas

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Helene Petersson i Stockaryd (S)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:426 besvarad av Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) (docx, 41 kB)

Tystiklassen

Svar på skriftlig fråga 2017/18:325 besvarad av Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

PAGE 2 Dnr U2017/04712/S Utbildningsdepartementet Utbildningsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:325 av Anna Wallentheim (S) Tystiklassen Anna Wallentheim har frågat mig om hur jag och regeringen kommer att agera utifrån den uppkomna situationen och verka för att skolan blir den trygga plats

Svarsdatum: 2017-12-06 Frågeställare: Anna Wallentheim (S)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:325 besvarad av Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) (docx, 39 kB)

Skolforskningsinstitutets verksamhet

Svar på skriftlig fråga 2017/18:319 besvarad av Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

PAGE 2 Dnr U2017/04683/S Utbildningsdepartementet Utbildningsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:319 Skolforskningsinstitutets verksamhet av Betty Malmberg (M) Betty Malmberg har frågat mig om min uppfattning om Skol-forskningsinstitutets hittillsvarande verksamhet, och om jag anser att

Svarsdatum: 2017-11-28 Frågeställare: Betty Malmberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:319 besvarad av Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) (docx, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.