Gustav Blix (M) - Riksdagen

Gustav Blix (M)

Gustav Blix (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilekonom.
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-12-02

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-06-04 – 2014-09-29
    • Ledig 2011-02-07 – 2011-06-03
    • Ordinarie 2008-12-08 – 2011-02-06
    • Ledig 2008-09-08 – 2008-12-07
    • Ordinarie 2006-10-03 – 2008-09-07
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-10-03 – 2016-12-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2007-09-27 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2013-11-22 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2016-10-03 – 2016-12-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Deputerad 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2007-10-18 – 2008-06-18
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-10-03
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2007-10-16 – 2014-10-03
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot 2012-05-09 – 2014-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2007-10-16 – 2014-10-07
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-14 och 16 (statsrådsersättare 140929-141003, ersättare 161003-161202). Ledamot utbildningsutskottet 06-07, utrikesutskottet 07-10, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 07-08, 09 och 10 och EU-nämnden 10-14. Suppleant skatteutskottet 06-10, EU-nämnden 06-10, utrikesutskottet 10-14 och konstitutionsutskottet 13-14. Extra suppleant socialutskottet 16. Ledamot krigsdelegationen 07-14 och Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 12-14. Suppleant Utrikesnämnden 07-14 och OSSE-delegationen 10-14.
  • Föräldrar

    Auktoriserade revisorn Clas Blix och tandläkaren Pernilla Blix, f. Söderberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 3-årig samhällsvetenskaplig linje, Franska skolan, Stockholm 90-94. Utbytesstudent, Torrey Pines High School, Del Mar, Kalifornien, USA 91-92. Civilekonomexamen, nationalekonomi med makroekonomisk inriktning, Handelshögskolan i Stockholm, slutår 02. Utbildning för ledande personer inom svenskt samhälls- och näringsliv (Solbackakursen), Försvarshögskolan 09. European Foreign Policy Challenges, International Visitor Leadership Program, U.S. Department of State 10. Certifierad facilitator, De 7 goda vanorna, Franklin Covey Sweden AB 15.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Moderaternas riksdagskansli 00-01. Projektledare för det s.k. Stockholmsprojektet, Timbro AB 01. Projektledare hos Moderaternas partisekreterare, valrörelsen 02. Koordinator för tidningen Metro:s handutdelarverksamhet, Stockholm 02-03. Borgarrådssekreterare, Moderaterna i Stockholms stadshus 03-06. Egen företagare, Gustav Blix AB 14-. Chef för tankesmedjan Epicenter 16-17. PR och kommunikationsansvarig, Investment AB Spiltan 17-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Myndigheten för nätverk och samarbete inom högre utbildning (NSHU) 07-08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 98-02. Ledamot och gruppledare, Norrmalms stadsdelsnämnd, ordförande i nämndens sociala delegation 98-00. Suppleant, styrelsen för AB Stockholmshem 99-03. Revisor (ordförande) för granskning av revisorskollegiets administrativa förvaltning, Stockholms kommun 07-15. Vice ordförande, valnämnden, Stockholms stad 15-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderat skolungdom (MSU) 92-93. Vice riksordförande, MSU 93-95. Ledamot, distriktsstyrelsen Moderata ungdomsförbundet (MUF) i Stockholms län 95-96 och 97-98. 2:e vice distriktsordförande, MUF Stockholms län 98-99. Ledamot, förbundsstyrelsen MUF 98-00. Styrelseledamot, Jarl Hjalmarson Stiftelsen 09-. Ordförande, BRF Hemmet 18 16-. Ledamot, styrelsen för Medborgarskolan, Stockholm 16-.
  • Litteratur

    Currency Boards - a Viable Solution? The Case of Estonia (02, tillsammans med Hans Grundberg), Economic Freedom in the EU: Mediocre today - world leader tomorrow? (14).
  • Bostadsort

    Stockholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2016/17:15 Ökad tillgänglighet till sprututbytesverksamheter i Sverige

Motion 2016/17:3508 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3508 av Cecilia Widegren m.fl. (M) med anledning av prop. 2016/17:15 Ökad tillgänglighet till sprututbytesverksamheter i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändring i 2 § lagen (2006:323) om utbyte av sprutor och kanyler. Riksdagen


Utskottsberedning: 2016/17:SoU4
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2016/17:3508 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3508 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Avvecklandet av det statliga ägandet av Akademiska Hus

Motion 2011/12:Fi297 av Gustav Blix (M)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi297 av Gustav Blix (M) Avvecklandet av det statliga ägandet av Akademiska Hus M0754 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behoven av en genomgripande översyn av Akademiska Hus AB:s verksamhet och fastighetsinnehav


Utskottsberedning: 2011/12:FiU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2011/12:Fi297 av Gustav Blix (M) (doc, 53 kB)

Uthyrningsrätt för privatbostäder

Motion 2011/12:C407 av Gustav Blix (M)

Motion till riksdagen 2011/12:C407 av Gustav Blix (M) Uthyrningsrätt för privatbostäder M0814 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga införandet av uthyrningsrätt för privatbostäder med fri hyressättning. Motivering I slutet av


Utskottsberedning: 2011/12:CU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:C407 av Gustav Blix (M) (doc, 51 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.