Gustaf Hoffstedt(M)

Gustaf Hoffstedt (M)

Avgången riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gotlands län
Titel Generalsekreterare.
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-01-18

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2015-01-18
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-18
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-18
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2014-10-15 – 2015-01-18
    • Valberedningen

    • Suppleant 2013-01-22 – 2015-01-18
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2014/15:72 av Gustaf Hoffstedt (M) 14 november 2014 Frysta medel för sammanslagningen av Uppsala universitet och Högskolan på Gotland
Interpellationsdebatt 2014/15:35 av Lena Asplund (M) 13 november 2014 Bromma flygplats och Sundsvallsregionen
Interpellationsdebatt 2014/15:11 av Lars Hjälmered (M) 21 oktober 2014 Flygplatsernas betydelse för tillgänglighet, jobb och tillväxt i Sverige
Debatt om förslag 2013/14:TU11 13 mars 2014 Kollektivtrafik

Fartygsrutter och oljeutsläpp i Östersjön

Motion 2014/15:2561 av Gustaf Hoffstedt (M)

Motion till riksdagen 2014/15:2561 av Gustaf Hoffstedt (M) Fartygsrutter och oljeutsläpp i Östersjön Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om fartygsrutter och oljeutsläpp i Östersjön. Motivering Östersjön är en viktig transportled


Utskottsberedning: 2014/15:TU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2561 av Gustaf Hoffstedt (M) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2561 av Gustaf Hoffstedt (M) (pdf, 63 kB)

Förbättra läkemedelspolicyn

Motion 2014/15:2594 av Finn Bengtsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2014/15:2594 av Finn Bengtsson m.fl. (M) Förbättra läkemedelspolicyn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förändringar i den nationella läkemedelsstrategin. Motivering Alliansregeringen presenterade tillsammans


Utskottsberedning: 2014/15:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2594 av Finn Bengtsson m.fl. (M) (docx, 53 kB) Motion 2014/15:2594 av Finn Bengtsson m.fl. (M) (pdf, 99 kB)

Förläng läkemedlens sista förbrukningsdag

Motion 2014/15:2560 av Gustaf Hoffstedt (M)

Motion till riksdagen 2014/15:2560 av Gustaf Hoffstedt (M) Förläng läkemedlens sista förbrukningsdag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förlängd sista förbrukningsdag för läkemedel. Motivering De flesta läkemedel har en praktiskt


Utskottsberedning: 2014/15:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2560 av Gustaf Hoffstedt (M) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2560 av Gustaf Hoffstedt (M) (pdf, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.