Gunnel Wallin (C)

Gunnel Wallin (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel hushållslärare
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-02-01 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1998-05-01 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-05-01 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2009/10:TU22 16 juni 2010 Några körkorts- och fordonsfrågor
Beslut 2009/10:20100317vo 17 mars 2010 Beslut

Homeopatiska läkemedel

Skriftlig fråga 2009/10:944 av Wallin, Gunnel (c)

den 24 juni Fråga 2009/10:944 Homeopatiska läkemedel av Gunnel Wallin c till socialminister Göran Hägglund kd När EU-direktiven införlivas i svensk lagstiftning leder det till yrkesförbud för svenska yrkesmän och yrkeskvinnor. Däremot kan samma yrkesgrupp i Europa fortsätta att arbeta då varje land väljer hur de

Inlämnad: 2010-06-24 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Bibliotekens utbud av lättläst material

Motion 2009/10:Ub492 av Gunnel Wallin och Karin Nilsson (c)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub492 av Gunnel Wallin och Karin Nilsson c Bibliotekens utbud av lättläst material c357 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regering och riksdag i den nya skollagen slår fast att varje skolbibliotek ska ha anpassat


Utskottsberedning: 2009/10:UbU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Ub492 av Gunnel Wallin och Karin Nilsson (c) (doc, 41 kB)

Djur i vård och omsorg

Motion 2009/10:So566 av Gunnel Wallin och Karin Nilsson (c)

Motion till riksdagen 2009/10:So566 av Gunnel Wallin och Karin Nilsson c Djur i vård och omsorg c355 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att få till stånd en kunskapsbank, en samlad bild, över hur närvaro av djur i vård och omsorg kan få människor


Utskottsberedning: 2009/10:SoU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:So566 av Gunnel Wallin och Karin Nilsson (c) (doc, 42 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.