Gunnar Sandberg (S)

Gunnar Sandberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län
Titel Träarbetare/ombudsman
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2002-09-30 – 2003-10-30
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-10-01 – 2014-09-29
    • Ledig 2009-05-01 – 2009-09-30
    • Ordinarie 2007-06-01 – 2009-04-30
    • Ledig 2007-01-15 – 2007-05-31
    • Ordinarie 2005-05-01 – 2007-01-14
    • Ledig 2005-01-01 – 2005-04-30
    • Ordinarie 2003-10-31 – 2004-12-31
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2013/14:428 av Gunnar Sandberg (S) 28 april 2014 Äldres hälsa
Interpellationsdebatt 2013/14:331 av Sandberg, Gunnar (S) 15 april 2014 Statligt organ med ansvar för skoterfrågor
Debatt om förslag 2013/14:SoU18 3 april 2014 Folkhälsofrågor
Debatt om förslag 2013/14:SoU13 2 april 2014 Tobaksfrågor

Nattåg till Åre

Skriftlig fråga 2013/14:585 av Gunnar Sandberg (S)

Fråga 2013/14:585 Nattåg till Åre av Gunnar Sandberg (S) till Statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M) Turism är en basnäring för Jämtlands län, och Åre är ett av landets största turistmål. Näringen investerar betydande belopp i att öka antalet turister i västra Jämtland, inte bara under vintern utan även under

Inlämnad: 2014-04-23 Besvarare: Peter Norman (M)

Skriftlig fråga 2013/14:585 av Gunnar Sandberg (S) (pdf, 73 kB)

Bevarande av fjällägenheter

Skriftlig fråga 2013/14:565 av Gunnar Sandberg (S)

Fråga 2013/14:565 Bevarande av fjällägenheter av Gunnar Sandberg (S) till Landsbygdsminister Eskil Erlandsson (C) Fjällägenheter i Jämtlands, Västerbottens och Norrbottens län har anor från 1600-talet, sedan staten genom olika stimulanser uppmuntrade utflyttning till fjällområden. Då de nya bosättningarna ledde

Inlämnad: 2014-04-09 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Skriftlig fråga 2013/14:565 av Gunnar Sandberg (S) (pdf, 76 kB)

Äldres hälsa

Interpellation 2013/14:428 av Gunnar Sandberg (S)

Interpellation 2013/14:428 Äldres hälsa av Gunnar Sandberg S till Socialminister Göran Hägglund KD Genom förebyggande arbete kan man främja folkhälsa och skjuta upp behovet av vård och omsorg på äldre dar. Det är viktigt både ur ett mänskligt och ur ett samhällsekonomiskt perspektiv. Även äldre ska ha förutsättningar

Inlämnad: 2014-04-08 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Äldres hälsa

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.