Gunnar Nordmark (FP)

Gunnar Nordmark (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Kronobergs län
Titel lärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-01-17

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-20
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-09-30 – 2006-03-09
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-03-09 – 2006-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2002-12-10 – 2007-01-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:324 av Nordmark, Gunnar (fp) 19 april 2006 Förändrat antagningsförfarande till högskoleutbildning
Interpellationsdebatt 2005/06:270 av Nordmark, Gunnar (fp) 14 mars 2006 Betalningsmoral i offentlig verksamhet

Statlig lönegaranti

Skriftlig fråga 2005/06:1992 av Nordmark, Gunnar (fp)

den 10 augusti Fråga 2005/06:1992 av Gunnar Nordmark (fp) till statsrådet Hans Karlsson (s) Statlig lönegaranti Papperstillverkaren Klippans konkurs är den första större företagskonkursen sedan den statliga lönegarantin för att driva företag vidare kortades till en månad. Möjligheterna

Inlämnad: 2006-08-10 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Postens valutskick

Skriftlig fråga 2005/06:1967 av Nordmark, Gunnar (fp)

den 3 augusti Fråga 2005/06:1967 av Gunnar Nordmark (fp) till statsrådet Ulrica Messing (s) Postens valutskick I våras meddelade Posten AB att portot för partiernas valutskick, innehållande valsedlar och information, skulle bli mer än dubbelt så högt jämfört med föregående val. För

Inlämnad: 2006-08-03 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Arbetsmiljöverkets vitesmål

Skriftlig fråga 2005/06:1921 av Nordmark, Gunnar (fp)

den 14 juli Fråga 2005/06:1921 av Gunnar Nordmark (fp) till statsrådet Hans Karlsson (s) Arbetsmiljöverkets vitesmål Regeringsrätten har i dom fastslagit att eftersom Arbetsmiljöverket vid omorganisation har kommit att bli en myndighet så ska i framtiden Arbetsmiljöverkets samtliga vitesmål

Inlämnad: 2006-07-14 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.