Gunilla Wahlén(V)

Gunilla Wahlén (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västernorrlands län
Titel Leg. sjuksköterska/Universitets- adjunkt.
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Deputerad 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-02-01 – 2002-10-08
    • Suppleant 2000-10-19 – 2002-01-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2007/08:574 av Wahlén, Gunilla (v) 25 april 2008 Svenska soldaters bevittnande av tortyr
Debatt om förslag 2007/08:FöU9 9 april 2008 Strålningsskydd
Interpellationsdebatt 2007/08:9 av Wahlén, Gunilla (v) 16 oktober 2007 HBT-personer och utlandstjänst
Interpellationsdebatt 2007/08:8 av Wahlén, Gunilla (v) 16 oktober 2007 Brister i förberedelserna till Nordic Battle Group

med anledning av skr. 2009/10:213 Åtgärder för levande hav

Motion 2009/10:MJ14 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2009/10:MJ14 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (v) med anledning av skr. 2009/10:213 Åtgärder för levande hav Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 2 3Inledning 2 4Övergödning 3 4.1Jordbrukets påverkan 3 4.2Skatt på handelsgödsel 4 4.3Den


Utskottsberedning: 2010/11:MJU5
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2009/10:MJ14 av Wiwi-Anne Johansson m.fl. (v) (doc, 84 kB)

Helikopterinköpen

Skriftlig fråga 2009/10:831 av Wahlén, Gunilla (v)

den 24 maj Fråga 2009/10:831 Helikopterinköpen av Gunilla Wahlén (v) till försvarsminister Sten Tolgfors (m) Regeringen har aviserat inköp av nya helikoptrar. För detta ändamål hämtar man sammantaget 4,7 miljarder kronor från en mängd områden inom budgetområdet. Bland annat senarelägger

Inlämnad: 2010-05-24 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

med anledning av prop. 2009/10:200 Ny kollektivtrafiklag

Motion 2009/10:T9 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:T9 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp) med anledning av prop. 2009/10:200 Ny kollektivtrafiklag -s20008 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2009/10:200 Ny kollektivtrafiklag. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ökade


Utskottsberedning: 2009/10:TU21
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:T9 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp) (doc, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.