Gudrun Schyman(-)

Gudrun Schyman (-)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel socionom
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1997-10-08 – 2006-10-02
    • Ledig 1997-09-06 – 1997-10-07
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1997-09-05
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1993-02-10
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1988-11-23 – 1989-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1988-11-23 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-03-19 – 2004-04-26
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-10-14
    • EES-utskottet

    • Suppleant 1992-06-03 – 1993-06-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2004-12-15
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2003-02-19
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-09
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1994-10-18 – 1997-09-15
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1990-02-06 – 1994-01-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:AU11 11 maj 2006 Nya mål i jämställdhetspolitiken
Frågestund 11 maj 2006 Frågestund
Frågestund 9 mars 2006 Frågestund
Frågestund 22 september 2005 Frågestund

Kränkningar av mänskliga rättigheter i Iran

Skriftlig fråga 2005/06:1824 av Schyman, Gudrun (-)

den 14 juni Fråga 2005/06:1824 av Gudrun Schyman (-) till utrikesminister Jan Eliasson (s) Kränkningar av mänskliga rättigheter i Iran Måndagen den 12 juni samlades representanter för feministiska grupper och enskilda till en fredlig protest för kvinnors och barns mänskliga rättigheter

Inlämnad: 2006-06-14 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Värdegrund i förskolans läroplan

Skriftlig fråga 2005/06:1472 av Schyman, Gudrun (-)

den 25 april Fråga 2005/06:1472 av Gudrun Schyman (-) till statsrådet Lena Hallengren (s) Värdegrund i förskolans läroplan Vart tredje barn växer upp i en annan familjetyp än den traditionella kärnfamiljen. Men i förskolans pedagogiska verksamhet är det kärnfamiljen som gäller. Det

Inlämnad: 2006-04-25 Besvarare: Lena Hallengren (S)

med anledning av prop. 2005/06:155 Makt att forma samhället och sitt eget liv – nya mål i jämställdhetspolitiken

Motion 2005/06:A5 av Gudrun Schyman (-)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om jämställdhetsdepartement och jämställdhetsminister utan andra uppdrag. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om jämställdhetsutskott i riksdagen. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2005/06:AU11 2005/06:KrU14 2006/07:KU4
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2005/06:A5 av Gudrun Schyman (-) (doc, 63 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.