Göthe Knutson (M)

Göthe Knutson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel redaktör
Född år 1932

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-20

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1976-10-04 – 1998-10-05
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1994-10-20 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • Ledamot 1979-10-01 – 1988-10-02
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1994-12-08 – 1998-10-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi49 av Gun Hellsvik m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi49 av Gun Hellsvik m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition 1 C5 Statens institutionsstyrelse Regeringen har nyligen föreslagit ett delvis reformerat påföljdssystem prop. 1997/98:96Vad gäller lagöverträdare under 18 år är regeringens utgångspunkt att


Utskottsberedning: -1997/98:FiU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:97 Polisens register

Motion 1997/98:Ju46 av Gun Hellsvik m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Ju46 av Gun Hellsvik m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:97 Polisens register 1 Sammanfattning I propositionen lämnas förslag till en polisdatalag som skall ersätta den nuvarande polisregisterlagen. Polisdatalagen föreslås komplettera personuppgiftslagen och skall innehålla bestämmelser


Utskottsberedning: -----1997/98:JuU20
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:95 Ändringar i kriminalvårdslagstiftningen

Motion 1997/98:Ju38 av Gun Hellsvik m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Ju38 av Gun Hellsvik m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:95 Ändringar i kriminalvårdslagstiftningen 1 Sammanfattning Enligt regeringen finns det för närvarande inte skäl att ersätta lagen 1974:203 om kriminalvård i anstalt KvaL med Fängelseutredningens förslag SOU1993:76 till lag om


Utskottsberedning: ------1997/98:JuU13 1997/98:JuU19
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.