Göte Jonsson (M)

Göte Jonsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel kriminalinspektör
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2000-12-02 – 2002-09-30
    • Ledig 2000-09-05 – 2000-12-01
    • Ordinarie 1991-09-30 – 2000-09-04
    • Ordinarie 1979-10-01 – 1988-10-03
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-01-15
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-25 – 1995-01-15
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Suppleant 1993-10-07 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:194 av Jonsson, Göte (m) 26 januari 2001 butiksrån

offerter från statliga företag

Skriftlig fråga 2001/02:1634 av Jonsson, Göte (m)

den 16 september Fråga 2001/02:1634 av Göte Jonsson m till näringsminister Björn Rosengren om offerter från statliga företag Värnamo kommun har på ett korrekt sätt gått ut på öppna marknaden med en upphandling inom Kunskapslyftet. Flera offerter har lämnats in bl.a. från statliga Lernia. Vid granskning av offerterna

Inlämnad: 2002-09-16 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

säkerheten i butiker

Skriftlig fråga 2001/02:1631 av Jonsson, Göte (m)

den 13 september Fråga 2001/02:1631 av Göte Jonsson m till justitieminister Thomas Bodström om säkerheten i butiker De kvalificerade butiksrånen fortsätter. Särskilt utsatta är vissa butiker, t.ex. uraffärer. Rånen och stölderna tar sig allt mera avancerade former. Detta har givetvis medfört stora svårigheter för butiksinnehavarna,

Inlämnad: 2002-09-13 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

information om rovdjur

Skriftlig fråga 2001/02:1612 av Jonsson, Göte (m)

den 6 september Fråga 2001/02:1612 av Göte Jonsson m till statsrådet Lena Sommestad om information om rovdjur För närvarande pågår en ganska omfattande diskussion om rovdjuren i Sverige och då inte minst vargen. I många fall sker en skönmålning av situationen när det gäller relationen mellan rovdjuren och människan,

Inlämnad: 2002-09-06 Besvarare: statsrådet Lena Sommestad (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.