Gösta Bohman (M)

Gösta Bohman (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel jur.kand.
Född år 1911

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1990-04-20 – 1991-09-30
    • Ledig 1990-03-19 – 1990-04-19
    • Ordinarie 1987-06-02 – 1990-03-18
    • Ledig 1987-04-27 – 1987-06-01
    • Ordinarie 1986-06-08 – 1987-04-26
    • Ledig 1986-04-28 – 1986-06-07
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1986-04-27

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skolpolitiken

Motion 1990/91:Ub319 av Gunnar Hökmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub319 av Gunnar Hökmark m.fl. m Skolpolitiken Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1990/91:A766 hemställs att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om den framtida inriktningen av utbildningspolitiken. Stockholm den 24 januari 1991


Utskottsberedning: -1990/91:UbU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Färjetrafik

Motion 1990/91:T650 av Alf Wennerfors m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:T650 av Alf Wennerfors m.fl. m Färjetrafik Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1990/91:Jo815 hemställs 1. att riksdagen hos regeringen begär utredning om förutsättningarna för fortsatt färjetrafik i Stockholms skärgård med beaktande av de betydande skadeverkningar


Utskottsberedning: ---1990/91:TU16
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Kommunikationerna i Stockholmsregionen

Motion 1990/91:T252 av Gunnar Hökmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1990/91:T252 av Gunnar Hökmark m.fl. m Kommunikationerna i Stockholmsregionen Hemställan Med hänvisning till vad som anförts i motion 1990/91:A766 hemställs 1. att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om kommunikationerna i Stockholmregionen, 2. att riksdagen


Utskottsberedning: ---1990/91:TU20 1990/91:TU24 1990/91:TU34 1991/92:TU3
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.