Gösta Andersson (C)

Gösta Andersson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel skogsbrukare
Född år 1935

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1988-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1986-12-14 – 1988-10-03
    • Ledig 1986-11-11 – 1986-12-13
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1986-11-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

med anledning av prop. 1987/88:176 om

Motion 1987/88:So31 av Gösta Andersson och Börje Hörnlund (båda c)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88:So31 av Gösta Andersson och Börje Hörnlund (båda c) med anledning av prop. 1987/88:176 om äldreomsorgen inför 90-talet Äldreomsorgen inför 90-talet Regeringen föreslår i propositionen om äldreomsorgen att


Utskottsberedning: -1988/89:SoU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

om decentraliserad journalistutbildning

Motion 1987/88:Ub672 av Börje Hörnlund och Gösta Andersson (c)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88:Ub672 av Börje Hörnlund och Gösta Andersson (c) om decentraliserad journalistutbildning I storstäderna går 300 journalister arbetslösa. Samtidigt är det hopplöst att få högskoleutbildade journalister till jobb


Utskottsberedning: -1988/89:UbU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

om förbud mot import av hårdbesprutade livsmedel

Motion 1987/88:Jo532 av Gösta Andersson och Agne Hansson (c)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1987/88:Jo532 av Gösta Andersson och Agne Hansson (c) om förbud mot import av hårdbesprutade livsmedel Under senare tid har allt fler fall av tvivelaktig import av livsmedel avslöjats. Får denna import fortgå blir i


Utskottsberedning: -1988/89:JoU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.