Göran Thingwall (-)

Göran Thingwall (-)

Tidigare ersättare

Valkrets Stockholms län
Titel leg.läkare
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2008-03-01 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2006-11-17 – 2007-04-11
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2007-09-18 – 2008-02-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2007-09-27 – 2010-01-27

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2009/10:SkU26 10 mars 2010 Allmänna motioner om inkomstskatter
Frågestund 3 april 2008 Frågestund

Självbestämmande vid livets slut

Motion 2009/10:So650 av Eva Flyborg m.fl. (fp, c, m, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:So650 av Eva Flyborg m.fl. fp, c, m, mp Självbestämmande vid livets slut fp1225 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om människors självbestämmande vid livets slut. Motivering Man kan ibland få höra att vården ska vara


Utskottsberedning: 2009/10:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So650 av Eva Flyborg m.fl. (fp, c, m, mp) (doc, 53 kB)

Skattebefrielse på arbete efter 70 års ålder

Motion 2009/10:Sk555 av Göran Thingwall (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk555 av Göran Thingwall m Skattebefrielse på arbete efter 70 års ålder m1788 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om skattebefrielse på arbete efter 70 års ålder. Motivering Människan är så beskaffad att incitament


Utskottsberedning: 2009/10:SkU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk555 av Göran Thingwall (m) (doc, 37 kB)

Pappografi

Motion 2009/10:So542 av Göran Thingwall (m)

Motion till riksdagen 2009/10:So542 av Göran Thingwall m Pappografi m2006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om pappografi, ett sätt att med PSA-screening tidigt upptäcka prostatacancer och BPH. Motivering De facto insjuknar ca 10 000 män i prostatacancer


Utskottsberedning: 2009/10:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So542 av Göran Thingwall (m) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.