Göran S Persson (S)

Göran S Persson i Simrishamn (S)

Tillgänglig ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Skötare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:393 av Nordén, Marie (s) 29 juni 2010 Utveckling av turismen
Interpellationsdebatt 2009/10:390 av Björck, Patrik (s) 29 juni 2010 Kärnkraft och brytning av uran i Sverige
Interpellationsdebatt 2009/10:489 av Persson i Simrishamn, Göran (s) 8 juni 2010 Inkomstgarantier för konstnärer
Interpellationsdebatt 2009/10:487 av Persson i Simrishamn, Göran (s) 8 juni 2010 Konst åt alla

Inkomstgarantier för konstnärer

Interpellation 2009/10:489 av Persson i Simrishamn, Göran (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:489 Inkomstgarantier för konstnärer av Göran Persson i Simrishamn s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Det framställs ibland som att inkomstgaranti ges till konstnärer utan motprestationMen de som har tilldelats inkomstgaranti har på ett övertygande sätt under många

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Inkomstgarantier för konstnärer

Konst åt alla

Interpellation 2009/10:487 av Persson i Simrishamn, Göran (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:487 Konst åt alla av Göran Persson i Simrishamn s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Riksföreningen Folkets Hus och Parker, Riksföreningen Våra Gårdar och Bygdegårdarnas Riksförbund samarbetar i frågor som rör kulturverksamhet, i gemensamma samlingslokalfrågor och byggfrågor

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Konst åt alla

Polishögskola

Interpellation 2009/10:462 av Persson i Simrishamn, Göran (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:462 Polishögskola av Göran Persson i Simrishamn s till justitieminister Beatrice Ask m I Framtidens polisutbildning SOU 2008:39 föreslogs just att polisutbildningen skulle omvandlas till en högskoleutbildning, bland annat för att skapa incitament för en större etnisk mångfald.

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Polishögskola

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.