Göran Norlander (S)

Göran Norlander (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län
Titel ombudsman
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Fastighetsmäklarnämnden till Härnösand

Skriftlig fråga 2005/06:1980 av Norlander, Göran (s)

den 7 augusti Fråga 2005/06:1980 av Göran Norlander (s) till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist (s) Fastighetsmäklarnämnden till Härnösand För ett par månader sedan ställde jag en fråga till Ann-Christin Nykvist om Fastighetsmäklarnämndens flytt till Härnösand. Svaret var att frågan

Inlämnad: 2006-08-07 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Fastighetsmäklarnämnd till Härnösand

Skriftlig fråga 2005/06:1762 av Norlander, Göran (s)

den 5 juni Fråga 2005/06:1762 av Göran Norlander (s) till justitieminister Thomas Bodström (s) Fastighetsmäklarnämnd till Härnösand I augusti 2002 var statsrådet Britta Lejon i Härnösand och presenterade ett regeringsbeslut på att Fastighetsmäklarnämnden skulle lokaliseras till Härnösand.

Inlämnad: 2006-06-05 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Skoterpolitik

Skriftlig fråga 2005/06:1208 av Norlander, Göran (s)

den 15 mars Fråga 2005/06:1208 av Göran Norlander (s) till statsrådet Ulrica Messing (s) Skoterpolitik Skoterfrågorna är viktiga, både för dem som bor i skogslänen och för turistnäringen. Skoteråkning utgör ett väsentligt motiv för vinterturismen i stora delar av landet. Antalet skotrar

Inlämnad: 2006-03-15 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.