Göran Montan (M)

Göran Montan (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel fil.kand.
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2013/14:387 av From, Isak (S) 15 april 2014 Friluftslivets villkor
Debatt om förslag 2011/12:KrU5 12 april 2012 Spelfrågor
Interpellationsdebatt 2007/08:47 av Hamilton, Carl B (fp) 30 oktober 2007 Golf som avdragsberättigad friskvård
Interpellationsdebatt 2006/07:97 av Bodström, Thomas (s) 5 december 2006 VM i friidrott

Friluftslivets villkor

Interpellation 2013/14:387 av From, Isak (S)

den 28 mars Interpellation 2013/14:387 Friluftslivets villkor av Isak From S till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Hundratusentals barn och unga är med i aktiviteter som arrangeras av det svenska friluftslivet. Föreningsverksamhet är i sig ett bra vaccin mot att hamna i utanförskap. Genom att

Inlämnad: 2014-03-28 Besvarare: Lena Ek (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Friluftslivets villkor

Strandskyddet

Motion 2013/14:MJ330 av Anders Hansson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ330 av Anders Hansson m.fl. (M) Strandskyddet M1129 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om strandskyddet. Motivering Strandskyddet är en viktig del i bevarandet av Sveriges natur – och fritidsliv. Reglerna


Utskottsberedning: 2013/14:MJU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ330 av Anders Hansson m.fl. (M) (doc, 59 kB)

Stranderosion

Motion 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. (M) Stranderosion M1560 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om stranderosion och strandfodring. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2013/14:CU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. (M) (doc, 63 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.