Göran Engström (C)

Göran Engström (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel skogsbrukare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-12-15 – 1991-09-30
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1982-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1990/91:195 Aktiv flykting- och immigrationspolitik m.m.

Motion 1990/91:Sf63 av Rune Backlund m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1990/91:Sf63 av Rune Backlund m.fl. c med anledning av prop. 1990/91:195 Aktiv flykting- och immigrationspolitik m.m. Aktiv flykting- och immigrationspolitik kallar regeringen sin nu aktuella proposition. Det är emellertid inte många konkreta förslag som lämnas. Propositionen saknar till exempel


Utskottsberedning: 1990/91:SfU17

med anledning av prop. 1990/91:190 Ombildning av Stadshypotek

Motion 1990/91:N135 av Per-Ola Eriksson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1990/91:N135 av Per-Ola Eriksson m.fl. c med anledning av prop. 1990/91:190 Ombildning av Stadshypotek Regeringen föreslår i propositionen att Stadshypoteks rörelse överförs till ett kreditaktiebolag. Detta skall ske genom att Stadshypotekskassan och föreningarna fusioneras. Ombildningen ska


Utskottsberedning: 1990/91:NU42
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 1990/91:184 Verksamheten i Studsvikskoncernen, m.m.

Motion 1990/91:N126 av Per-Ola Eriksson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1990/91:N126 av Per-Ola Eriksson m.fl. c med anledning av prop. 1990/91:184 Verksamheten i Studsvikskoncernen, m.m. Regeringen föreslår i propositionen att koncernen Studsvik AB delas upp i tre delar. Den uppgörelse som träffats mellan centern, folkpartiet liberalerna och socialdemokraterna innebär


Utskottsberedning: -1990/91:NU48
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.