Fredrik Schulte (M)

Fredrik Schulte (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Studerande.
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-16 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-11-13 – 2015-02-10
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-11-13 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2015-01-27 – 2017-12-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot skatteutskottet 06-15, utbildningsutskottet 09-10 och EU-nämnden 15-. Suppleant justitieutskottet 06-10, finansutskottet 10- och arbetsmarknadsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Delägaren Richard Schulte och civilekonomen Gun Schulte, f. Larsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Åva gymnasium i Täby, slutår 00. Teknisk fysik, Kungliga Tekniska högskolan i Stockholm. Statsvetenskap m.m., Stockholms universitet.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 02-. Ledamot och gruppledare, kommunstyrelsen 05-. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden 00-02. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 02-. Ersättare, styrelsen för Täby Holding AB.
  • Bostadsort

    Täby

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Svensk konkurrenskraft

Interpellation 2017/18:355 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2017/18:355 Svensk konkurrenskraft av Fredrik Schulte M till Finansminister Magdalena Andersson S Som ett litet exportberoende land är det avgörande för svenskt välstånd att näringslivet har konkurrenskraftiga villkor. Under den snart gångna mandatperioden har dock regeringen inte genomfört några reformer

Inlämnad: 2018-02-02 Svarsdatum: 2018-02-16 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2017/18:355 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Svensk konkurrenskraft

Förbud mot spel på kredit

Interpellation 2017/18:85 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2017/18:85 Förbud mot spel på kredit av Fredrik Schulte M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Dagens Nyheters rapportering om spelbolaget Kombispels erbjudande till sina kunder om spel på kredit har varit förfärlig att följa. Närmare 10 000 spelkunder med betalningsproblem har fått sina fall överlämnade

Inlämnad: 2017-10-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:85 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 92 kB)

Implementeringen av IDD-direktivet

Interpellation 2017/18:84 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2017/18:84 Implementeringen av IDD-direktivet av Fredrik Schulte M till Statsrådet Per Bolund MP I juni 2017 skickades Ds 2017:17 En ny lag om försäkringsdistribution ut på remiss från Finansdepartementet. Det nya försäkringsdistributionsdirektivet syftar till att genomföra EU-direktiv på området och

Inlämnad: 2017-10-27 Svarsdatum: 2017-11-21 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2017/18:84 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Implementeringen av IDD-direktivet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.