Fredrik Schulte (M) - Riksdagen

Fredrik Schulte (M)

Fredrik Schulte (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 54
Titel Studerande.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864671
E-post fredrik.schulte[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-16 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-11-13 – 2015-02-10
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-11-13 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2015-01-27 – 2017-12-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot skatteutskottet 06-15, utbildningsutskottet 09-10 och EU-nämnden 15-. Suppleant justitieutskottet 06-10, finansutskottet 10- och arbetsmarknadsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Delägaren Richard Schulte och civilekonomen Gun Schulte, f. Larsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Åva gymnasium i Täby, slutår 00. Teknisk fysik, Kungliga Tekniska högskolan i Stockholm. Statsvetenskap m.m., Stockholms universitet.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 02-. Ledamot och gruppledare, kommunstyrelsen 05-. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden 00-02. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 02-. Ersättare, styrelsen för Täby Holding AB.
  • Bostadsort

    Täby

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bostadsbyggnadsstatistik

Interpellation 2015/16:789 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2015/16:789 Bostadsbyggnadsstatistik av Fredrik Schulte M till Statsrådet Peter Eriksson MP Enligt SCB:s statistik över påbörjade nybyggda bostadslägenheter har bostadsbyggandet kraftigt ökat under 2016. Statistiken tar dock inte hänsyn till att många kommuner nu tvingats initiera byggandet av så kallade modulbostäder

Inlämnad: 2016-09-01 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2015/16:789 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 67 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bostadsbyggnadsstatistik

Andrahandsuthyrning

Interpellation 2015/16:788 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2015/16:788 Andrahandsuthyrning av Fredrik Schulte M till Statsrådet Peter Eriksson MP Sverige har länge haft problem med bostadsbrist samtidigt som eftertraktade lägenheter står tomma. Orsaken är den strikta regleringen av andrahandsuthyrning. Under alliansregeringens tid vid makten genomfördes en rad

Inlämnad: 2016-09-01 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2015/16:788 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 65 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Andrahandsuthyrning

Temporära bygglov för modulbostäder

Interpellation 2015/16:787 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2015/16:787 Temporära bygglov för modulbostäder av Fredrik Schulte M till Statsrådet Peter Eriksson MP Mot bakgrund av den bostadsbrist som i dag råder i Sverige tvingas en mycket stor andel av landets kommuner bygga modulbostäder för att ens ha en teoretisk chans att klara av att lösa bostäder till nyanlända

Inlämnad: 2016-09-01 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2015/16:787 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 69 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Temporära bygglov för modulbostäder

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.