Fredrik Schulte(M)

Fredrik Schulte (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 54
Titel Studerande.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864671
E-post fredrik.schulte[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-16 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-11-13 – 2015-02-10
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-11-13 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2015-01-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förbud mot spel på kredit

Interpellation 2017/18:85 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2017/18:85 Förbud mot spel på kredit av Fredrik Schulte (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Dagens Nyheters rapportering om spelbolaget Kombispels erbjudande till sina kunder om spel på kredit har varit förfärlig att följa. Närmare 10 000 spelkunder med betalningsproblem har fått sina fall

Inlämnad: 2017-10-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:85 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 92 kB)

Implementeringen av IDD-direktivet

Interpellation 2017/18:84 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2017/18:84 Implementeringen av IDD-direktivet av Fredrik Schulte (M) till Statsrådet Per Bolund (MP) I juni 2017 skickades Ds 2017:17 En ny lag om försäkringsdistribution ut på remiss från Finansdepartementet. Det nya försäkringsdistributionsdirektivet syftar till att genomföra EU-direktiv

Inlämnad: 2017-10-27 Svarsdatum: 2017-11-21 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2017/18:84 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Implementeringen av IDD-direktivet

Utvecklande av valfriheten och mångfalden i välfärden

Motion 2017/18:3451 av Fredrik Schulte m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3451 av Fredrik Schulte m.fl. (M) Utvecklande av valfriheten och mångfalden i välfärden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa nationella regler för vårdval och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: UbU 2017/18:FiU26 2017/18:SoU14 2017/18:SoU9

Motion 2017/18:3451 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:3451 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.