Fredrik Schulte(M)

Fredrik Schulte (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 54
Titel Studerande.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864671
E-post fredrik.schulte[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-16 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-11-13 – 2015-02-10
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-11-13 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2015-01-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2011/12:425 av Persson, Peter (S) 16 augusti 2012 Jobbskatteavdragen
Interpellationsdebatt 2011/12:300 av Green, Monica (S) 27 april 2012 Lönedumpning genom F-skattsedel
Interpellationsdebatt 2011/12:293 av Jakobsson, Leif (S) 27 april 2012 Ny skattereform
Interpellationsdebatt 2011/12:296 av Persson, Peter (S) 27 april 2012 Sänkta skatter och ungdomsarbetslösheten

Utvecklande av valfriheten och mångfalden i välfärden

Motion 2017/18:3451 av Fredrik Schulte m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3451 av Fredrik Schulte m.fl. (M) Utvecklande av valfriheten och mångfalden i välfärden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa nationella regler för vårdval och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: SoU UbU 2017/18:FiU26

Motion 2017/18:3451 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:3451 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (pdf, 92 kB)

Avveckla Systembolagets monopol

Motion 2017/18:3449 av Fredrik Schulte (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3449 av Fredrik Schulte (M) Avveckla Systembolagets monopol Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avveckla Systembolagets monopol på alkoholförsäljning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Systembolagets monopol


Utskottsberedning: SoU

Motion 2017/18:3449 av Fredrik Schulte (M) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:3449 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 56 kB)

Rätt till en värdig död

Motion 2017/18:3440 av Fredrik Schulte (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3440 av Fredrik Schulte (M) Rätt till en värdig död Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en legalisering av läkarassisterad dödshjälp bör införas och tillkännager detta för regeringen. Motivering Att respektera den enskildes


Utskottsberedning: SoU

Motion 2017/18:3440 av Fredrik Schulte (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3440 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.