Fredrik Schulte (M)

Fredrik Schulte (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Studerande.
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-16 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-11-13 – 2015-02-10
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-11-13 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2015-01-27 – 2017-12-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot skatteutskottet 06-15, utbildningsutskottet 09-10 och EU-nämnden 15-. Suppleant justitieutskottet 06-10, finansutskottet 10- och arbetsmarknadsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Delägaren Richard Schulte och civilekonomen Gun Schulte, f. Larsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Åva gymnasium i Täby, slutår 00. Teknisk fysik, Kungliga Tekniska högskolan i Stockholm. Statsvetenskap m.m., Stockholms universitet.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 02-. Ledamot och gruppledare, kommunstyrelsen 05-. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden 00-02. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 02-. Ersättare, styrelsen för Täby Holding AB.
  • Bostadsort

    Täby

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Företagens sjuklöneansvar

Interpellation 2014/15:689 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2014/15:689 Företagens sjuklöneansvar av Fredrik Schulte M till Finansminister Magdalena Andersson S I valrörelsen utlovade Socialdemokraterna att ta bort företagens ekonomiska ansvar för den andra sjuklöneveckan när anställda drabbas av sjukdom. Nu signalerar regeringen att det i stället kan vara aktuellt

Inlämnad: 2015-05-27 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2014/15:689 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Företagens sjuklöneansvar

Överskottsmålet

Interpellation 2014/15:671 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2014/15:671 Överskottsmålet av Fredrik Schulte M till Finansminister Magdalena Andersson S I opposition kritiserade finansministern den tidigare alliansregeringen för att inte följa överskottsmålet, detta trots att Socialdemokraterna själva lade fram budgetar som inte nådde samma mål. Finansministern lovade

Inlämnad: 2015-05-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:671 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 74 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Överskottsmålet

Arbetslöshetsmålet

Interpellation 2014/15:637 av Jenny Petersson (M)

Interpellation 2014/15:637 Arbetslöshetsmålet av Jenny Petersson (M) till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S) Regeringen har som målsättning att Sverige når lägst arbetslöshet i EU år 2020. Hittills har den målsättningen väckt mer frågor än svar kring hur det ska nås. Den senaste veckan har kritiken kring

Inlämnad: 2015-05-26 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2014/15:637 av Jenny Petersson (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslöshetsmålet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.