Fredrik Schulte(M)

Fredrik Schulte (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 54
Titel Studerande.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864671
E-post fredrik.schulte[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-16 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-11-13 – 2015-02-10
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-11-13 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2015-01-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Företagens sjuklöneansvar

Interpellation 2014/15:689 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2014/15:689 Företagens sjuklöneansvar av Fredrik Schulte (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) I valrörelsen utlovade Socialdemokraterna att ta bort företagens ekonomiska ansvar för den andra sjuklöneveckan när anställda drabbas av sjukdom. Nu signalerar regeringen att det i stället kan

Inlämnad: 2015-05-27 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2014/15:689 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Företagens sjuklöneansvar

Överskottsmålet

Interpellation 2014/15:671 av Fredrik Schulte (M)

Interpellation 2014/15:671 Överskottsmålet av Fredrik Schulte (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) I opposition kritiserade finansministern den tidigare alliansregeringen för att inte följa överskottsmålet, detta trots att Socialdemokraterna själva lade fram budgetar som inte nådde samma mål. Finansministern

Inlämnad: 2015-05-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:671 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 74 kB)

Arbetslöshetsmålet

Interpellation 2014/15:637 av Jenny Petersson (M)

Interpellation 2014/15:637 Arbetslöshetsmålet av Jenny Petersson (M) till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S) Regeringen har som målsättning att Sverige når lägst arbetslöshet i EU år 2020. Hittills har den målsättningen väckt mer frågor än svar kring hur det ska nås. Den senaste veckan har kritiken kring

Inlämnad: 2015-05-26 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2014/15:637 av Jenny Petersson (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslöshetsmålet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.