Fredrik Schulte (M)

Fredrik Schulte (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Studerande.
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-16 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-11-13 – 2015-02-10
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-11-13 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2015-01-27 – 2017-12-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot skatteutskottet 06-15, utbildningsutskottet 09-10 och EU-nämnden 15-. Suppleant justitieutskottet 06-10, finansutskottet 10- och arbetsmarknadsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Delägaren Richard Schulte och civilekonomen Gun Schulte, f. Larsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Åva gymnasium i Täby, slutår 00. Teknisk fysik, Kungliga Tekniska högskolan i Stockholm. Statsvetenskap m.m., Stockholms universitet.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 02-. Ledamot och gruppledare, kommunstyrelsen 05-. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden 00-02. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 02-. Ersättare, styrelsen för Täby Holding AB.
  • Bostadsort

    Täby

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Friår som arbetsmarknadsåtgärd

Interpellation 2013/14:483 av Annika Lillemets (MP)

Interpellation 2013/14:483 Friår som arbetsmarknadsåtgärd av Annika Lillemets (MP) till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson (M) Friåret är något så sällsynt som en sann vinna–vinna-lösning. Friårsreformen var såväl en frihetsreform som en mycket effektiv arbetsmarknadsåtgärd. Friår innebär, enkelt uttryckt,

Inlämnad: 2014-05-15 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:483 av Annika Lillemets (MP) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Friår som arbetsmarknadsåtgärd

Månadsuppgifter

Interpellation 2013/14:480 av Anders Karlsson (S)

Interpellation 2013/14:480 Månadsuppgifter av Anders Karlsson S till Näringsminister Annie Lööf C För att motverka svartjobb, skattefusk och illojal konkurrens efterfrågar många företagare ett enkelt system för månadsuppgifter. Inte minst gäller detta för byggbranschen. Ministern och Näringsdepartementet lyckades få finansministern

Inlämnad: 2014-05-13 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:480 av Anders Karlsson (S) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Månadsuppgifter

Arbetslösheten i Skåne

Interpellation 2013/14:479 av Anders Karlsson (S)

Interpellation 2013/14:479 Arbetslösheten i Skåne av Anders Karlsson (S) till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson (M) Region Skånes omvärldsanalys för 2014 som gjordes 2013 är en dyster läsning. Skånes makroekonomi utvecklas svagt. Sedan mitten av 80-talet har Skånes andel av rikets befolkning stigit, medan

Inlämnad: 2014-05-13 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:479 av Anders Karlsson (S) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslösheten i Skåne

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.