Fredrik Schulte (M)

Fredrik Schulte (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Studerande.
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-16 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-11-13 – 2015-02-10
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-11-13 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2015-01-27 – 2017-12-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot skatteutskottet 06-15, utbildningsutskottet 09-10 och EU-nämnden 15-. Suppleant justitieutskottet 06-10, finansutskottet 10- och arbetsmarknadsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Delägaren Richard Schulte och civilekonomen Gun Schulte, f. Larsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Åva gymnasium i Täby, slutår 00. Teknisk fysik, Kungliga Tekniska högskolan i Stockholm. Statsvetenskap m.m., Stockholms universitet.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 02-. Ledamot och gruppledare, kommunstyrelsen 05-. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden 00-02. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 02-. Ersättare, styrelsen för Täby Holding AB.
  • Bostadsort

    Täby

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Jobbskatteavdragen

Interpellation 2011/12:425 av Persson, Peter (S)

den 13 juni Interpellation 2011/12:425 Jobbskatteavdragen av Peter Persson S till finansminister Anders Borg M Enligt regeringens egna beräkningar har de fyra jobbskatteavdragen gett 100 000 nya jobb. Beräkningarna har starkt ifrågasatts från flera håll som alltför optimistiska. Ingen har dock hävdat att siffran

Inlämnad: 2012-06-13 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Jobbskatteavdragen

Lönedumpning genom F-skattsedel

Interpellation 2011/12:300 av Green, Monica (S)

den 22 mars Interpellation 2011/12:300 Lönedumpning genom F-skattsedel av Monica Green S till finansminister Anders Borg M Det pågår en form av lönedumpning genom så kallat falskt egenföretagande. Människor tvingas skaffa F-skattsedel för att få jobb som till exempel lastbilschaufförer. Alla blir inte företagare

Inlämnad: 2012-03-22 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Lönedumpning genom F-skattsedel

Sänkta skatter och ungdomsarbetslösheten

Interpellation 2011/12:296 av Persson, Peter (S)

den 20 mars Interpellation 2011/12:296 Sänkta skatter och ungdomsarbetslösheten av Peter Persson S till finansminister Anders Borg M Regeringen och statsrådet ser sänkta skatter och arbetsgivaravgifter som lösningen på de flesta politiska problem. Inte minst gäller detta närings- och arbetsmarknadspolitiken. Ungdomsarbetslösheten

Inlämnad: 2012-03-20 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sänkta skatter och ungdomsarbetslösheten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.