Fredrik Schulte(M)

Fredrik Schulte (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 54
Titel Studerande.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864671
E-post fredrik.schulte[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-16 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-11-13 – 2015-02-10
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-11-13 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2015-01-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Minskad byråkrati för småföretagare

Motion 2010/11:N412 av Metin Ataseven och Fredrik Schulte (M)

Motion till riksdagen 2010/11:N412 av Metin Ataseven och Fredrik Schulte (M) Minskad byråkrati för småföretagare m1563 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för att minska byråkratin för småföretagare. Motivering Småföretagare


Utskottsberedning: 2010/11:NU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:N412 av Metin Ataseven och Fredrik Schulte (M) (doc, 47 kB)

Stärkning av arbetet mot organiserad brottslighet

Motion 2010/11:Ju391 av Metin Ataseven och Fredrik Schulte (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Ju391 av Metin Ataseven och Fredrik Schulte (M) Stärkning av arbetet mot organiserad brottslighet m1936 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för att stärka arbetet mot organiserad


Utskottsberedning: 2010/11:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ju391 av Metin Ataseven och Fredrik Schulte (M) (doc, 47 kB)

Nya vårdnadsregler

Motion 2010/11:C333 av Fredrik Schulte m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:C333 av Fredrik Schulte m.fl. (M) Nya vårdnadsregler m1681 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att gemensam vårdnad automatiskt ska gälla efter det att ett faderskap har fastställts och att barn till ogifta föräldrar


Utskottsberedning: 2010/11:CU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:C333 av Fredrik Schulte m.fl. (M) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.