Fredrik Schulte (M)

Fredrik Schulte (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Studerande.
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-16 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2017-12-19 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-11-13 – 2015-02-10
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-11-13 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2015-01-27 – 2017-12-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot skatteutskottet 06-15, utbildningsutskottet 09-10 och EU-nämnden 15-. Suppleant justitieutskottet 06-10, finansutskottet 10- och arbetsmarknadsutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Delägaren Richard Schulte och civilekonomen Gun Schulte, f. Larsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Åva gymnasium i Täby, slutår 00. Teknisk fysik, Kungliga Tekniska högskolan i Stockholm. Statsvetenskap m.m., Stockholms universitet.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 02-. Ledamot och gruppledare, kommunstyrelsen 05-. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden 00-02. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 02-. Ersättare, styrelsen för Täby Holding AB.
  • Bostadsort

    Täby

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ungas ofrivilliga skuldsättande

Skriftlig fråga 2007/08:1184 av Schulte, Fredrik (m)

den 9 maj Fråga 2007/08:1184 Ungas ofrivilliga skuldsättande av Fredrik Schulte m till justitieminister Beatrice Ask m I dag gäller ordningen att obetalda vårdavgifter som rör ett barn överförs från dess föräldrar till ungdomen i fråga när han eller hon fyller 18 år. I praktiken innebär det att ett barn som besökt

Inlämnad: 2008-05-09 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Unga som sätts i skuld ofrivilligt

Interpellation 2007/08:605 av Schulte, Fredrik (m)

den 18 april  Återtagen Interpellation 2007/08:605 Unga som sätts i skuld ofrivilligt av Fredrik Schulte m till justitieminister Beatrice Ask m I dag gäller ordningen att obetalda vårdavgifter som rör ett barn överförs från dess föräldrar till den unga personen i fråga när han eller hon fyller 18 år. I praktiken

Inlämnad: 2008-04-18 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ingrepp på yttrandefriheten

Skriftlig fråga 2007/08:609 av Schulte, Fredrik (m)

den 22 januari Fråga 2007/08:609 Ingrepp på yttrandefriheten av Fredrik Schulte m till justitieminister Beatrice Ask m På senare år har vi fått en alltmer omfattande antidiskrimineringslagstiftning. Som ett ytterligare steg i denna riktning har regeringens utredare Eva-Maria Svensson nu som bekant föreslagit att

Inlämnad: 2008-01-22 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.