Fredrik Schulte(M)

Fredrik Schulte (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 54
Titel Studerande.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864671
E-post fredrik.schulte[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-16 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-11-13 – 2015-02-10
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-01-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-11-13 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2015-01-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Regelverk för arbetskraftsinvandring

Motion 2017/18:3447 av Fredrik Schulte (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3447 av Fredrik Schulte (M) Regelverk för arbetskraftsinvandring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kravet på kollektivavtalsenliga villkor för beviljandet och förnyelsen av arbetstillstånd bör ersättas med ett generellt krav


Utskottsberedning: SfU

Motion 2017/18:3447 av Fredrik Schulte (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3447 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 66 kB)

Flyktingmottagande via kvotflyktingsystemet

Motion 2017/18:3445 av Fredrik Schulte (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3445 av Fredrik Schulte (M) Flyktingmottagande via kvotflyktingsystemet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges flyktingmottagande primärt bör ske via kvotflyktingsystemet och inte genom att människor tar sig hit illegalt,


Utskottsberedning: SfU

Motion 2017/18:3445 av Fredrik Schulte (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3445 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 61 kB)

Asylärenden från säkra länder

Motion 2017/18:3443 av Fredrik Schulte (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3443 av Fredrik Schulte (M) Asylärenden från säkra länder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att asylärenden där den asylsökande kommer från s.k. säkra länder ska handläggas i särskild ordning och med snabb hantering och tillkännager


Utskottsberedning: SfU

Motion 2017/18:3443 av Fredrik Schulte (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3443 av Fredrik Schulte (M) (pdf, 59 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.