Fredrik Reinfeldt(M)

Fredrik Reinfeldt (M)

Avgången riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilekonom.
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-01-10

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2014-12-31
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1996-04-01 – 2006-10-05
    • Ledig 1996-03-01 – 1996-03-31
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1996-02-29
    • Moderaterna

    • Partiledare 2003-10-25 – 2015-01-10
    • Justitieutskottet

    • Ordförande 2001-03-06 – 2002-09-29
    • Ledamot 2001-03-01 – 2002-09-29
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2003-10-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-03-05
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-03-08
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-03-08 – 2002-10-08
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-15 – 2003-10-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-10-30
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-31
    • Ledamot 2003-11-19 – 2006-10-10
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-10-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2010-10-19
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-10-17 – 2006-10-02
    • Statsrådsberedningen

    • Statsminister 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ett starkare Sverige

Motion 2014/15:3002 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (M, C, FP, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:3002 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (M, C, FP, KD) Ett starkare Sverige 1                   Sammanfattning Moderaterna, Centerpartiet, Folkpartiet liberalerna och Kristdemokraterna lägger gemensamt fram en budget för fler jobb, mer kunskap i skolan, högre kvalitet i välfärden och


Utskottsberedning: 2014/15:FiU1
Riksdagsbeslut (17 yrkanden): , 17 bifall,

Motion 2014/15:3002 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (M, C, FP, KD) (docx, 203 kB) Motion 2014/15:3002 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (M, C, FP, KD) (pdf, 450 kB)

Statsministerns synpunkter på riksdagens interna arbete

Interpellation 2007/08:631 av Hultqvist, Peter (s)

den 25 april Interpellation 2007/08:631 Statsministerns synpunkter på riksdagens interna arbete av Peter Hultqvist (s) till statsminister Fredrik Reinfeldt (m) Riksdagens konstitutionsutskott granskar för närvarande statsministerns ansvar för krishanteringen i Statsrådsberedningen efter anmälan

Inlämnad: 2008-04-25 Besvarare: Fredrik Reinfeldt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statsministerns synpunkter på riksdagens interna arbete

med anledning av prop. 2005/06:100 2006 års ekonomiska vårproposition

Motion 2005/06:Fi12 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m, fp, kd, c)

Innehållsförteckning 1 Sammanfattning 3 2 Förslag till riksdagsbeslut 10 3 Utanförskapet 10 4 Gör det mer lönsamt att arbeta 11 4.1 Sänkta inkomstskatter 12 4.2 Effekter av alliansens inkomstskattereform 14 5 Sjukförsäkringen 15 5.1 Ökad kontroll för att motverka


Utskottsberedning: 2005/06:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Fi12 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m, fp, kd, c) (doc, 621 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.