Ewa Björling (M)

Ewa Björling (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Docent/med.dr.sci
Född år 1961

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-16

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2014-10-16
    • Ledig 2007-09-18 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2007-09-17
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2014-10-16
    • Ledamot 2006-10-10 – 2007-09-11
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-09-11
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-09-11
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2006-11-01 – 2007-09-11
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-09-11
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2007-09-12 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utrikeshandelsministern och Saudiaffären

Svar på skriftlig fråga 2013/14:762 besvarad av Ewa Björling (M), statsråd

Utrikesdepartementet Statsrådet Björling Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:762 av Anders Karlsson (S) Utrikeshandelsministern och Saudiaffären Anders Karlsson har frågat mig vilka formella, informella och eventuellt privata kontakter som kabinettssekreteraren Frank Belfrage har haft med mig kring det frågeställaren

Svarsdatum: 2014-08-29 Frågeställare: Anders Karlsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:762 besvarad av Ewa Björling (M), statsråd (docx, 34 kB)

Sveriges export av krigsmateriel till Thailand

Svar på skriftlig fråga 2013/14:661 besvarad av Hans Linde (V)

Utrikesdepartementet Statsrådet Björling Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:661 av Hans Linde (V) Sveriges export av krigsmateriel till Thailand Hans Linde har frågat utrikesministern hur statsrådet avser agera för att förhindra att Sverige säljer krigsmateriel till det nya odemokratiska styret i Thailand.

Svarsdatum: 2014-06-11 Frågeställare: Hans Linde (V)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:661 besvarad av Hans Linde (V) (docx, 40 kB)

Ekonomisk press på juntan i Thailand

Svar på skriftlig fråga 2013/14:642 besvarad av Peter Persson (S)

Utrikesdepartementet Statsrådet Björling Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:642 av Peter Persson (S) Ekonomisk press på juntan i Thailand Peter Persson har frågat mig vilka ekonomiska och handelsmässiga initiativ jag avser att ta från svensk sida, samt inom EU och övriga världssamfundet, för att tvinga Thailands

Svarsdatum: 2014-06-09 Frågeställare: Peter Persson (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:642 besvarad av Peter Persson (S) (docx, 34 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.