Eva Zetterberg(V)

Eva Zetterberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Ersättare 1990-10-02 – 1990-12-31
    • Ersättare 1987-11-13 – 1987-12-20
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1990-10-02 – 1990-12-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Suppleant 1993-02-11 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1993-03-31
    • Suppleant 1990-10-02 – 1990-12-31
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1998-10-21 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-12-08 – 1998-10-20
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1998-10-05
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2002-04-09 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

regeringen i Nigeria

Skriftlig fråga 2001/02:1568 av Zetterberg, Eva (v)

den 28 augusti Fråga 2001/02:1568 av Eva Zetterberg (v) till utrikesminister Anna Lindh om regeringen i Nigeria I Nigeria har Amina Lawal släpats inför rätta och i enlighet med sharia -lagarna dömts till döden därför att hon som ogift fött ett barn. Hon ska stenas till döds när barnet slutat dia. Domen

Inlämnad: 2002-08-28 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

förföljelser av bl.a. Falun-gong i Kina

Skriftlig fråga 2001/02:1567 av Zetterberg, Eva (v)

den 28 augusti Fråga 2001/02:1567 av Eva Zetterberg (v) till utrikesminister Anna Lindh om förföljelser av bl.a. Falun-gong i Kina I samband med att Hongkong upphörde att vara brittisk kronkoloni för att inlemmas i Kinesiska Folkrepubliken förklarade Folkrepubliken att man skulle respektera förhållandet

Inlämnad: 2002-08-28 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

konflikten i Västsahara

Skriftlig fråga 2001/02:1434 av Zetterberg, andre vice talman Eva (v)

den 22 juli Fråga 2001/02:1434 av andre vice talman Eva Zetterberg (v) till utrikesminister Anna Lindh om konflikten i Västsahara EU hade förhoppningar om att Marocko skulle göra en diskret reträtt från den obebodda klippön Perejil som den 11 juli då erövrades av tolv marockanska gendarmer. Spanien är den

Inlämnad: 2002-07-22 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.