Eva Olofsson (V) - Riksdagen

Eva Olofsson (V)

Eva Olofsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Personalsekreterare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2010-12-19
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-02-21 – 2012-01-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Intensivvården

Skriftlig fråga 2013/14:765 av Eva Olofsson (V)

Fråga 2013/14:765 Intensivvården av Eva Olofsson (V) till Socialminister Göran Hägglund (KD) Trots att transporter av intensivvårdspatienter innebär allvarligt ökade risker för patienten har antalet transporter nästan tredubblats på sex år. Det visar Svenska Intensivvårdsregistrets senaste rapport. Tredubblingen

Inlämnad: 2014-08-21 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Skriftlig fråga 2013/14:765 av Eva Olofsson (V) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2013/14:237 Hemliga tvångsmedel mot allvarliga brott

Motion 2013/14:Ju31 av Lena Olsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju31 av Lena Olsson m.fl. (V) med anledning av prop. 2013/14:237 Hemliga tvångsmedel mot allvarliga brott 201314V077 med anledning av proposition 2013 14 237 Hemliga tvångsmedel mot allvarliga brott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad


Utskottsberedning: 2014/15:JuU2
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 4 avslag, 4 saknar beslutsinformation

Motion 2013/14:Ju31 av Lena Olsson m.fl. (V) (doc, 52 kB)

med anledning av proposition 2013/14:237 Hemliga tvångsmedel mot allvarliga brott

Motion 2013/14:31 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju31 avJens Holm m.fl. (V) med anledning av proposition 2013/14:237 Hemliga tvångsmedel mot allvarliga brott [~ konvertering pågår ~]


Utskottsberedning: 2014/15:JuU2

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.