Eva Johnsson (KD)

Eva Johnsson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Kronobergs län
Titel Grundskollärare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2009-02-09 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Projektstöd till bredbandsutbyggnad i glesbygd

Interpellation 2009/10:323 av Johnsson, Eva (kd)

den 7 april Interpellation 2009/10:323 Projektstöd till bredbandsutbyggnad i glesbygd av Eva Johnsson kd till statsrådet Åsa Torstensson c Länsstyrelserna och Jordbruksverket fördelar pengar till landsbygdsutveckling avsedda att främja bland annat bredbandsutbyggnad i form av fibernät. För ekonomiska föreningar

Inlämnad: 2010-04-07 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Projektstöd till bredbandsutbyggnad i glesbygd

Förföljda konvertiters möjligheter att få asyl

Skriftlig fråga 2009/10:485 av Johnsson, Eva (kd)

den 8 februari Fråga 2009/10:485 Förföljda konvertiters möjligheter att få asyl av Eva Johnsson (kd) till statsrådet Tobias Billström (m) Personer som lever i Mellanöstern och konverterar från islam till en annan religion lever ofta under dödshot och kan inte öppet bekänna sig till sin

Inlämnad: 2010-02-08 Besvarare: Tobias Billström (M)

Prenatal könsdiskriminering

Motion 2009/10:So633 av Annelie Enochson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:So633 av Annelie Enochson m.fl. (kd) Prenatal könsdiskriminering kd831 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör verka för att könsselektiva aborter inte ska förekomma i Sverige. Motivering De


Utskottsberedning: 2009/10:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So633 av Annelie Enochson m.fl. (kd) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.