Eva Eriksson (FP)

Eva Eriksson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Titel förskollärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1995-02-14 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:169 Gymnasieskola i utveckling - kvalitet och likvärdighet

Motion 1997/98:Ub42 av Elver Jonsson m.fl. (fp, c, m, s, v, mp, kd)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub42 av Elver Jonsson m.fl. fp, c, m, s, v, mp, kd med anledning av prop. 1997/98:169 Gymnasieskola i utveckling kvalitet och likvärdighet Förstärkt droginformation Det allt starkare trycket att införskaffa och konsumera olika slags droger är alarmerande, särskilt för den yngre generationen.


Utskottsberedning: ---1997/98:UbU20

med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige

Motion 1997/98:Jo66 av Eva Eriksson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo66 av Eva Eriksson m.fl. fp med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige Inledning Det är bra att regeringen nu äntligen är färdig med översynen av de svenska miljömålen. Miljömålen har reducerats från att ha varit över 170 till att nu


Utskottsberedning: ---------------1997/98:JoU27 1998/99:SkU13
Riksdagsbeslut (17 yrkanden): , , 16 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:113 Nationell handlingsplan för äldrepolitiken

Motion 1997/98:So51 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:So51 av Lars Leijonborg m.fl. fp med anledning av prop. 1997/98:113 Nationell handlingsplan för äldrepolitiken Mänskliga Sverige 1 Sammanfattning Regeringens äldrestrategi är välmenande men förslår inte. Det ter sig förståeligt att regeringen önskar skjuta på behandlingen av äldrepropositionen


Utskottsberedning: ------------------1997/98:SoU24
Riksdagsbeslut (36 yrkanden): , , 18 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.