Eva Bengtson (M)

Eva Bengtson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kalmar län
Titel Byggnadsingenjör
Född år 1951

Aktuella uppdrag

    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-02-09
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-03-10
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-03-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2015-02-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utveckla distansundervisningen på gymnasienivå

Motion 2013/14:Ub532 av Eva Bengtson Skogsberg (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub532 av Eva Bengtson Skogsberg (M) Utveckla distansundervisningen på gymnasienivå M1856 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utveckla den svenska distansundervisningen på gymnasienivå. Motivering För skolungdomar


Utskottsberedning: 2013/14:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub532 av Eva Bengtson Skogsberg (M) (doc, 56 kB)

Större fokus på koppling mellan skola och näringsliv i läroplanen

Motion 2013/14:Ub530 av Eva Bengtson Skogsberg (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub530 av Eva Bengtson Skogsberg (M) Större fokus på koppling mellan skola och näringsliv i läroplanen M1850 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om koppling mellan skola och näringsliv. Motivering Sammankopplingen


Utskottsberedning: 2013/14:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub530 av Eva Bengtson Skogsberg (M) (doc, 55 kB)

Kostnadsansvar vid arkeologiska utgrävningar

Motion 2013/14:Kr237 av Betty Malmberg och Eva Bengtson Skogsberg (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr237 av Betty Malmberg och Eva Bengtson Skogsberg (M) Kostnadsansvar vid arkeologiska utgrävningar Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en översyn av kostnadsansvaret vid


Utskottsberedning: 2013/14:KrU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Kr237 av Betty Malmberg och Eva Bengtson Skogsberg (M) (doc, 57 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.