Erling Wälivaara (KD)

Erling Wälivaara (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel ingenjör
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-04-22 – 2006-10-02
    • Ledig 2003-02-03 – 2003-04-21
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2003-02-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Ordförande 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 8 juni 2006 Frågestund
Interpellationsdebatt 2005/06:323 av Wälivaara, Erling (kd) 8 maj 2006 Försvarsmaktens subarktiska förmåga
Frågestund 4 maj 2006 Frågestund
Debatt om förslag 2005/06:FöU3 8 mars 2006 Transport av farligt gods

Stopp för nätfiske vid Norrbottenskusten

Skriftlig fråga 2005/06:1469 av Wälivaara, Erling (kd)

den 24 april Fråga 2005/06:1469 av Erling Wälivaara (kd) till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist (s) Stopp för nätfiske vid Norrbottenskusten Nätfisket under vår och höst är hotat längs hela kusten menar flera kustfiskare. Orsaken är ett förslag om förändring av Fiskeriverkets föreskrifter

Inlämnad: 2006-04-24 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

med anledning av skr. 2005/06:131 En ändamålsenlig styrning och förvaltning för försvaret

Motion 2005/06:Fö10 av Eskil Erlandsson m.fl. (c, m, fp, kd)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om möjligheterna att uppnå avsedda kostnadsminskningar och behovet av en avvecklingsorganisation. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om riksdagens finansmakt och


Utskottsberedning: 2005/06:FöU11
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2005/06:Fö10 av Eskil Erlandsson m.fl. (c, m, fp, kd) (doc, 47 kB)

med anledning av prop. 2005/06:133 Samverkan vid kris – för ett säkrare samhälle

Motion 2005/06:Fö7 av Eskil Erlandsson m.fl. (c, m, fp, kd)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om den organisatoriska lösningen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om den konstitutionella ramen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som


Utskottsberedning: 2005/06:FöU9
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2005/06:Fö7 av Eskil Erlandsson m.fl. (c, m, fp, kd) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.