Erling Bager (FP)

Erling Bager (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Göteborgs kommun
Titel ingenjör
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1985-10-01 – 1998-10-05
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1995-04-03 – 1998-10-04
    • Suppleant 1992-11-09 – 1994-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2005-03-09
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2005-03-09 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:TU5 30 maj 2006 Moderna transporter

Återlämnande av den svenska kyrkan i S:t Petersburg

Interpellation 2005/06:442 av Bager, Erling (fp)

den 19 maj Interpellation 2005/06:442 av Erling Bager (fp) till utrikesminister Jan Eliasson (s) Återlämnande av den svenska kyrkan i S:t Petersburg Det har funnits en svensk kyrka i S:t Petersburg ända sedan staden grundades i början av 1700-talet. Den första träkyrkan uppfördes 1733.

Inlämnad: 2006-05-19 Besvarare: Jan Eliasson (S)

med anledning av prop. 2005/06:160 Moderna transporter

Motion 2005/06:T33 av Erling Bager m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att förberedelserna för att inrätta ett svenskt båtregister skall avbrytas. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att införa förarbevis för att framföra vissa fritidsbåtar. Nej


Utskottsberedning: 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:T33 av Erling Bager m.fl. (fp) (doc, 43 kB)

med anledning av prop. 2005/06:160 Moderna transporter

Motion 2005/06:T31 av Johnny Gylling m.fl. (kd, m, fp, c)

1 Innehåll 1 Innehåll 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Inledning 3 3 Bättre kommunikationer för ett konkurrenskraftigt Sverige 4 4 Trafiksäkerhet 6 5 Hållbara transporter och hållbar beskattning 8 6 Sjöfarten 10 7 Konkurrens på hela järnvägsnätet 13 8 Kollektivtrafiken 14 9 Bättre


Utskottsberedning: 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): 20 avslag

Motion 2005/06:T31 av Johnny Gylling m.fl. (kd, m, fp, c) (doc, 127 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.