Erik Ullenhag (L)

Erik Ullenhag (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Jur.kand.
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-08-25

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2016-08-25
    • Ledig 2013-01-22 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2009-07-14 – 2010-10-04
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Folkpartiet liberalerna

    • Gruppledare 2014-10-04 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Gruppledare 2015-11-24 – 2016-06-07
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-09-13
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-08
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 – 2016-08-25
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Statsråd 2010-10-06 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-06, 09-10 och 13-16. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 02-04, socialutskottet 04-06 och finansutskottet 14-16. Suppleant socialförsäkringsutskottet 02-04, utrikesutskottet 09-10 och EU-nämnden 14-16. Ledamot krigsdelegationen 02-06. Gruppledare 14-16. Partirepresentant riksdagsstyrelsen 14-16. Statsråd (integrationsminister), Arbetsmarknadsdepartementet 101006-141003.
  • Föräldrar

    Fil.dr, chefredaktören Jörgen Ullenhag och professorn Kersti Ullenhag, f. Sågvall.
  • Utbildning

    Universitetsstudier, statskunskap 93. Jur.kand., Uppsala universitet 98 (inkl. studier vid Minnesota Law School). Utrikesdepartementets diplomatprogram 02.
  • Anställningar

    Tingsnotarie, Linköpings tingsrätt 99-01. Departementssekreterare, Utrikesdepartementet, enheten för migrations- och asylpolitik 01-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, utredningen om arbetstid, semester och betald ledighet 01. Ledamot, kommittén för översyn av utlänningslagstiftningen 04. Ledamot, Socialförsäkringsutredningen 10. Ledamot, kommittén om översyn av målet för den offentliga sektorns finansiella sparande 15-16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Uppsala 94-02. Ledamot, skolstyrelsen, Uppsala 91-95. Ledamot, nämnden för frivillig utbildning 95-97 och tekniska beställarnämnden 99. Ombud, Svenska Kommunförbundets länsavdelning, Uppsala län 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Liberala ungdomsförbundet 97-99. Ledamot, partistyrelsen, Folkpartiet 99. Jusekombud, Linköpings tingsrätt 99-01. Ordförande, Folkpartiets länsförbund, Uppsala 02-06. Partisekreterare, Folkpartiet 06-10 och 2:e vice ordförande 10-. Ordförande, Folkpartiets länsförbund, Stockholm 11-15.
  • Litteratur

    Trygghet i den egna kulturen ger trygghet i det nya landet (97), Barsebäckavvecklingen och Europakonventionen (98), Myten om det liberala Sverige och Om liberal humanism (99, tillsammans med Andreas Bergh).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

EU och flyktingpolitiken

Skriftlig fråga 2003/04:1278 av Ullenhag, Erik (fp)

den 1 juni Fråga 2003/04:1278 av Erik Ullenhag fp till statsrådet Barbro Holmberg om EU och flyktingpolitiken Folkpartiet liberalerna anser att det är nödvändigt att Europas länder söker lösningar för att ta ett gemensamt humanitärt ansvar för de människor som behöver skydd. Vi har därför välkomnat att EU de senaste

Inlämnad: 2004-06-01 Besvarare: Barbro Holmberg (S)

ansvar för tortyr och förnedrande behandling

Interpellation 2003/04:517 av Ullenhag, Erik (fp)

den 19 maj Interpellation 2003/04:517 av Erik Ullenhag fp till statsminister Göran Persson om ansvar för tortyr och förnedrande behandling Den 18 december 2001 avvisades de asylsökande egyptierna Ahmed Agiza och Mohammad al-Zery från Sverige. Det var regeringen som fattade avvisningsbeslutet. Beslutet fattades trots

Inlämnad: 2004-05-19 Besvarare: Laila Freivalds (S)

med anledning av prop. 2003/04:100 2004 års ekonomiska vårproposition

Motion 2003/04:Fi23 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:Fi23 av Lars Leijonborg m.fl. fp med anledning av prop. 2003/04:100 2004 års ekonomiska vårproposition Sammanfattning 1 Rädda statsfinanserna 1.1 Sverige behöver begränsa statsutgifterna Sunda statsfinanser är en viktig del av välfärdsstatens fundament. Att fördela lånade pengar håller


Utskottsberedning: 2003/04:FiU20 2003/04:FiU21
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.