Erik Arthur Egervärn (C)

Erik Arthur Egervärn (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel fil.kand.,adjunkt
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1982-04-19 – 1982-05-19
    • Ordinarie 1981-11-01 – 1981-11-30
    • Ordinarie 1981-03-10 – 1981-04-10
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-10-15 – 1992-11-19
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1992-10-15 – 1992-11-19
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1992-10-15 – 1992-11-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1999/2000:143 Ändringar i jämställdhetslagen

Motion 1999/2000:A25 av Margareta Andersson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1999/2000:A25 av Andersson, Margareta c med anledning av prop. 1999/2000:143 Ändringar i jämställdhetslagen m.m. En samlad lagstiftning Jämlikhet innebär inte med automatik likhet, snarare lika möjligheter att vara olika. Det handlar om individers rättighet att oavsett kön, etnicitet, hudfärg,


Utskottsberedning: --2000/01:AU3
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:81 Forskning för framtiden - en ny organisation för forskningsfinansiering

Motion 1999/2000:Ub27 av Sofia Jonsson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub27 av Jonsson, Sofia c med anledning av prop. 1999/2000:81 Forskning för framtiden en ny organisation för forskningsfinansiering I den nu föreliggande propositionen föreslår regeringen en ny myndighetsstruktur för forskningsfinansieringen. Den nuvarande organisationen, som består av


Utskottsberedning: ------1999/2000:UbU17
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:68 Vissa skolfrågor

Motion 1999/2000:Ub21 av Sofia Jonsson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub21 av Jonsson, Sofia c med anledning av prop. 1999/2000:68 Vissa skolfrågor I den nu föreliggande propositionen behandlas ett antal frågor för skolan. Centerpartiet kan dock med förvåning konstatera att regeringen helt avstår från att ta upp och belysa situationen i skolan. Förslag


Utskottsberedning: ----1999/2000:UbU16
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.