Erik Arthur Egervärn (C)

Erik Arthur Egervärn (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel fil.kand.,adjunkt
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1982-04-19 – 1982-05-19
    • Ordinarie 1981-11-01 – 1981-11-30
    • Ordinarie 1981-03-10 – 1981-04-10
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-10-15 – 1992-11-19
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1992-10-15 – 1992-11-19
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1992-10-15 – 1992-11-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1992/93:70 Privat lokalradio

Motion 1992/93:K11 av Sigge Godin m.fl. (fp, c)

Motion till riksdagen 1992/93:K11 av Sigge Godin m.fl. fp, c med anledning av prop. 1992/93:70 Privat lokalradio Propositionen präglas av kompromisser och stor brådska. Ambitionen att ge de nya lokalradiostationerna möjlighet att starta så snart som möjligt är lovvärd. Även i övrigt är många kompromisser förklarliga


Utskottsberedning: -1992/93:KU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:32 Samerna och samisk kultur m.m.

Motion 1992/93:K2 av Erik Arthur Egervärn (c)

Motion till riksdagen 1992/93:K2 av Erik Arthur Egervärn c med anledning av prop. 1992/93:32 Samerna och samisk kultur m.m. I propositionen avvisar chefen för Utbildningsdepartementet kategoriskt Sveriges ratificiering av ILO:s konvention nr 169 om ursprungsfolk och stamfolk i självstyrande länder. Statsrådet anför


Utskottsberedning: --1992/93:KU17
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:32 Samerna och samisk kultur m.m.

Motion 1992/93:Bo3 av Karin Israelsson och Erik Arthur Egervärn (c)

Motion till riksdagen 1992/93:Bo3 av Karin Israelsson och Erik A Egervärn c med anledning av prop. 1992/93:32 Samerna och samisk kultur m.m. Samerättsutredningen tillsattes våren 1983. Det fanns en bred politisk samling bakom dess tillsättande och uppgifter. Samerättsutredningen avgav i maj 1986 delbetänkandet Samernas


Utskottsberedning: -1992/93:BoU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.