Erik Arthur Egervärn (C)

Erik Arthur Egervärn (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel fil.kand.,adjunkt
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1982-04-19 – 1982-05-19
    • Ordinarie 1981-11-01 – 1981-11-30
    • Ordinarie 1981-03-10 – 1981-04-10
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-10-15 – 1992-11-19
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1992-10-15 – 1992-11-19
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1992-10-15 – 1992-11-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Jordbruksverkets regeltillämpning

Skriftlig fråga 1999/2000:48 av Egervärn, Erik Arthur (c)

den 11 oktober Fråga 1999/2000:48 av Erik Arthur Egervärn c till jordbruksminister Margareta Winberg om Jordbruksverkets regeltillämpning Många människor har reagerat med berättigad ilska över Jordbruksverkets beslut att avliva de omärkta korna i Bohuslän. Det måste finnas andra metoder att komma till rätta med personer

Inlämnad: 1999-10-11 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

väg 989

Skriftlig fråga 1998/99:665 av Arthur Egervärn, Erik (c)

Fråga 1998/99:665 av Erik Arthur Egervärn c till näringsministern om väg 989 den 27 maj Ända sedan kommunsammanläggningen 1974 har invånarna i f.d. Fjällsjö kommun väntat på den utlovade upprustningen av väg 989. Fjällsjö-Baskebygden saknar fortfarande år 1999 en acceptabel vägstandard till centralorten Strömsund.

Inlämnad: 1999-05-27 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

EU-bidrag

Skriftlig fråga 1998/99:638 av Arthur Egervärn, Erik (c)

Fråga 1998/99:638 av Erik Arthur Egervärn c till näringsministern om EU-bidrag den 19 maj I TV-programmet Reportrarna häromkvällen framkom det att Sverige tillämpar andra och snävare regler vad avser ansökningar och utbetalningar av EU-bidrag för olika projekt. Detta skapar krångel och försvårar genomförandet av bra

Inlämnad: 1999-05-19 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.