Erik Arthur Egervärn (C)

Erik Arthur Egervärn (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel fil.kand.,adjunkt
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1982-04-19 – 1982-05-19
    • Ordinarie 1981-11-01 – 1981-11-30
    • Ordinarie 1981-03-10 – 1981-04-10
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-10-15 – 1992-11-19
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1992-10-15 – 1992-11-19
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1992-10-15 – 1992-11-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet

Motion 2001/02:Kr17 av Birgitta Sellén m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2001/02:Kr17 av Birgitta Sellén m.fl. c med anledning av skr. 2001/02:176 Kultur och delaktighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär hos regeringen en utredning för att belysa det statligt stödda kulturstödet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om


Utskottsberedning: 2002/03:KrU1
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

med anledning av skr. 2001/02:188 Utbildning för kunskap och jämlikhet - regeringens utvecklingsplan för kvalitetsarbetet i förskola, skola och vuxenutbildning

Motion 2001/02:Ub24 av Sofia Jonsson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub24 av Sofia Jonsson m.fl. c med anledning av skr. 2001/02:188 Utbildning för kunskap och jämlikhet regeringens utvecklingsplan för kvalitetsarbetet i förskola, skola och vuxenutbildning 1 Inledning I ett samhälle där kunskaper är en viktig grund för ekonomisk utveckling och tillväxt


Utskottsberedning: 2002/03:UbU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

med anledning av prop. 2001/02:161 Rekryteringsbidrag vid vuxenstudier

Motion 2001/02:Ub20 av Sofia Jonsson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub20 av Sofia Jonsson m.fl. c med anledning av prop. 2001/02:161 Rekryteringsbidrag vid vuxenstudier Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att inte ha någon övre åldersgräns för rekryteringsbidraget. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2001/02:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.