Erik Almqvist(SD)

Erik Almqvist (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra
Född år 1982

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2013-02-21

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2013-02-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-01-25 – 2012-11-21
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-17
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2012-01-18 – 2012-11-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-12-19
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-06-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av framst. 2011/12:RB5 Medgivande för Riksbanken att ge kredit till Internationella valutafonden

Motion 2012/13:Fi4 av Erik Almqvist och Johnny Skalin (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:Fi4 av Erik Almqvist och Johnny Skalin (SD) med anledning av framst. 2011/12:RB5 Medgivande för Riksbanken att ge kredit till Internationella valutafonden SD94 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår framställning 2011/12:RB5. Motivering Riksbanken föreslår i framställningen


Utskottsberedning: 2012/13:FiU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Fi4 av Erik Almqvist och Johnny Skalin (SD) (doc, 56 kB)

med anledning av prop. 2012/13:12 Åtgärder inom arbetslöshetsförsäkringen m.m.

Motion 2012/13:A13 av Sven-Olof Sällström och Erik Almqvist (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:A13 av Sven-Olof Sällström och Erik Almqvist (SD) med anledning av prop. 2012/13:12 Åtgärder inom arbetslöshetsförsäkringen m.m. SD1003 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att återinföra 100-dagarsregeln så att


Utskottsberedning: 2012/13:AU6
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2012/13:A13 av Sven-Olof Sällström och Erik Almqvist (SD) (doc, 63 kB)

Forskning inom robotik och AI

Motion 2012/13:Ub507 av Erik Almqvist (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:Ub507 av Erik Almqvist (SD) Forskning inom robotik och AI Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett riktat forskningsanslag för grundforskning inom robotik och AI. Motivering En konkurrensstark


Utskottsberedning: 2012/13:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Ub507 av Erik Almqvist (SD) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.