Emma Nohrén(MP)

Emma Nohrén (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 192
Titel Fil.mag. marinbiologi.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post emma.nohren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vätterns vatten

Motion 2017/18:3369 av Emma Hult m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3369 av Emma Hult m.fl. (MP) Vätterns vatten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att skydda Vätterns vatten genom ett överordnat riksintresse och genom att se till att krav på tillräckliga vattenskyddsområden införs,


Utskottsberedning: 2017/18:CU13

Motion 2017/18:3369 av Emma Hult m.fl. (MP) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3369 av Emma Hult m.fl. (MP) (pdf, 65 kB)

Prioritera lärande om hållbar utveckling i skolan

Motion 2017/18:2396 av Stina Bergström och Emma Nohrén (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2396 av Stina Bergström och Emma Nohrén (båda MP) Prioritera lärande om hållbar utveckling i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att prioritera hållbar utveckling i skolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Enligt


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:2396 av Stina Bergström och Emma Nohrén (båda MP) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2396 av Stina Bergström och Emma Nohrén (båda MP) (pdf, 80 kB)

Satsa på Västsveriges järnvägar

Motion 2017/18:2653 av Emma Nohrén och Janine Alm Ericson (båda MP)

Motion till riksdagen 2017/18:2653 av Emma Nohrén och Janine Alm Ericson (båda MP) Satsa på Västsveriges järnvägar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fortsätta underhålla och utveckla Västsveriges järnvägar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2653 av Emma Nohrén och Janine Alm Ericson (båda MP) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2653 av Emma Nohrén och Janine Alm Ericson (båda MP) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.