Emma Carlsson Löfdahl (L)

Emma Carlsson Löfdahl (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Jönköpings län, plats 288
Titel Beteendevetare/Omvårdnadslärare
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864583
E-post emma.carlsson.lofdahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Liberalerna

    • Kvittningsman
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2009-06-22 – 2010-10-05
    • Ersättare 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2018-09-24
    • Folkpartiet liberalerna

    • Vice gruppledare 2014-10-04 – 2014-12-20
    • Kvittningsman 2010-10-14 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Kvittningsman 2015-11-24 –
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-12-04 – 2007-01-05
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2015-04-22
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 –
    • Suppleant 2009-10-08 – 2010-10-12
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2014-10-15 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 09- (ersättare 061204-070105) (statsrådsersättare 090622-101005). Ledamot socialförsäkringsutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 06-07 och 09-10, socialförsäkringsutskottet 06-07 och 09-14, kulturutskottet 06-07, näringsutskottet 06-07, EU-nämnden 09-10 och 14-, socialutskottet 10-, justitieutskottet 14-15 och miljö- och jordbruksutskottet 14-. Ledamot ledamotsrådet 14-. Kvittningsman Folkpartiet liberalerna 10-. Vice gruppledare, Folkpartiet liberalerna 14.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Göran Andersson och vd:n Marie-Louise Löfdahl.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, konsumentekonomisk kurs med kostinriktning, Sandagymnasiet, Huskvarna ht 86 och vårdlinjen, inriktning hälso- och sjukvård, vårdgymnasiet, Eksjö vt 87-ht 88. Sociala omsorgsprogrammet inriktning äldre och psykiskt funktionshindrade, Hälsohögskolan, Jönköping ht 89-vt 92. Fördjupning och forskningsöverbryggande kurs i socialt arbete, Hälsohögskolan, Jönköping vt 99. Omvårdnadslärare, Malmö högskola 01-03.
  • Anställningar

    Skötare, Höglandssjukhuset, Eksjö 89. Föreståndare, omsorgen, Vaggeryds kommun 92-99. Enhetschef, äldreomsorgen, Jönköpings kommun 99-00. Omvårdnadslärare, Eksjö kommun 01-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Eksjö 02-05. Ledamot, kommunstyrelsen, Eksjö 03-06. Ledamot, kommunstyrelsens arbetsutskott 03-06. Ledamot, miljönämnden, Jönköpings kommun 97-00. Ersättare, socialnämnden, Eksjö kommun 00-02. Ledamot, Jönköpings läns landsting 02-10. Ledamot, hälso- och sjukvårdsutskottet för Höglandet 02-06, vice ordförande 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare i Studieförbundet Vuxenskolans förbundsstyrelse 13-15. Ordinarie ledamot i Studieförbundet Vuxenskolans förbundsstyrelse 15-. Ordförande Liberalernas länsförbund, Jönköpings län.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:266 En ny regional planering

Motion 2017/18:4203 av Robert Hannah m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4203 av Robert Hannah m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:266 En ny regional planering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en kontinuerlig dialog för att möjliggöra att fler län kan inkluderas i lagstiftningen om regional fysisk planering

2018-06-19

Motion 2017/18:4203 av Robert Hannah m.fl. (L) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:4203 av Robert Hannah m.fl. (L) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service

Motion 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:261 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner regeringens förslag till lag om ändring i radio- och tv-lagen 2010:696 med de ändringar som följer av vad


Utskottsberedning: KrU

Motion 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. (L) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4200 av Christina Örnebjär m.fl. (L) (pdf, 89 kB)

med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet

Motion 2017/18:4190 av Christer Nylander m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4190 av Christer Nylander m.fl. L med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om svensk rymdverksamhet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:4190 av Christer Nylander m.fl. (L) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4190 av Christer Nylander m.fl. (L) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.