Emilia Töyrä(S)

Emilia Töyrä (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 348
Titel Terminalarbetare.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865096
E-post emilia.toyra[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-06-28
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2016-02-10 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2017-02-16 – 2018-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kunskapslyft för barn och lärare

Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) Kunskapslyft för barn och lärare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av ett kunskapslyft för barn för att stärka deras kunskaper om sina egna rättigheter och tillkännager detta för


Utskottsberedning: KrU UbU

Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2146 av Fredrik Lundh Sammeli m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Skrotbilar

Motion 2017/18:2186 av Hannah Bergstedt m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2186 av Hannah Bergstedt m.fl. (S) Skrotbilar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur problemet med skrotbilsdumpning kan adresseras och tillkännager detta för regeringen. Motivering Övergivna uttjänta bilar (skrotbilar)


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:2186 av Hannah Bergstedt m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2186 av Hannah Bergstedt m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Jämlik sjukvård

Motion 2017/18:2143 av Emilia Töyrä (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2143 av Emilia Töyrä (S) Jämlik sjukvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kommuner och landsting anses skyldiga att erbjuda vård i egen regi och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9

Motion 2017/18:2143 av Emilia Töyrä (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2143 av Emilia Töyrä (S) (pdf, 57 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.