Else-Marie Lindgren(KD)

Else-Marie Lindgren (KD)

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • 2006-10-02 - 2010-10-04
    • 2002-09-30 - 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 - 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 - 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-12-01 - 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 - 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2010-02-04 - 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 - 2009-12-09
    • Deputerad 2009-02-12 - 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 - 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 - 2008-06-18
    • Deputerad 2007-03-22 - 2007-06-01
    • Deputerad 2006-10-10 - 2006-10-13
    • Suppleant 2004-10-19 - 2004-12-15
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 - 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-11-22 - 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 - 2006-12-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 - 2010-10-04
    • Suppleant 2003-10-17 - 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nordiskt militärt samarbete

Skriftlig fråga 2009/10:520 av Lindgren, Else-Marie (kd)

den 12 februari Fråga 2009/10:520 Nordiskt militärt samarbete av Else-Marie Lindgren (kd) till försvarsminister Sten Tolgfors (m) Det finns i dag i Sverige en bred politisk vilja för en vidare utveckling av nordiskt militärt samarbete. Det har en positiv påverkan på säkerhetsutvecklingen

Inlämnad: 2010-02-12 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Svensk lagstiftning vid insats utomlands

Skriftlig fråga 2009/10:340 av Lindgren, Else-Marie (kd)

den 14 december Fråga 2009/10:340 Svensk lagstiftning vid insats utomlands av Else-Marie Lindgren (kd) till försvarsminister Sten Tolgfors (m) För Försvarsmaktens insatsförband gäller övergripande svensk lagstiftning även vid insats utomlands. Svensk lagstiftning är huvudsakligen anpassad

Inlämnad: 2009-12-14 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

En civilrättslig samlevnadsbalk

Motion 2009/10:C495 av Stefan Attefall m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:C495 av Stefan Attefall m.fl. (kd) En civilrättslig samlevnadsbalk kd856 Sammanfattning Våren 2009 beslutade riksdagen att införa en könsneutral äktenskapsbalk. Detta är ett beslut som mött stark kritik från flera håll och som även många av förespråkare för den nya lagen inte anser


Utskottsberedning: 2009/10:CU8
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 avslag

Motion 2009/10:C495 av Stefan Attefall m.fl. (kd) (doc, 54 kB)