Störningar på webbplatsen

Under tisdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Eliza Roszkowska Öberg(M)

Eliza Roszkowska Öberg (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel It-projektledare
Född år 1978

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-04-11 – 2014-09-29
    • Ledig 2013-11-01 – 2014-04-10
    • Ordinarie 2013-06-01 – 2013-10-31
    • Ledig 2013-03-01 – 2013-05-31
    • Ordinarie 2012-05-01 – 2013-02-28
    • Ledig 2011-10-10 – 2012-04-30
    • Ordinarie 2008-03-01 – 2011-10-09
    • Statsrådsersättare 2007-09-18 – 2008-02-29
    • Ersättare 2006-10-19 – 2007-09-17
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2008-03-06 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-11-15 – 2008-03-05
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Digitalisering i skolan

Motion 2013/14:Ub316 av Eliza Roszkowska Öberg (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub316 av Eliza Roszkowska Öberg (M) Digitalisering i skolan M1269 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av möjligheterna att öka lärarnas it-kompetens. Motivering En modern skola och undervisning av


Utskottsberedning: 2013/14:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub316 av Eliza Roszkowska Öberg (M) (doc, 54 kB)

Skattereduktion vid utbyggnad av it-infrastruktur

Motion 2013/14:Sk292 av Eliza Roszkowska Öberg (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk292 av Eliza Roszkowska Öberg (M) Skattereduktion vid utbyggnad av it-infrastruktur M1866 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av villkoren för skattereduktion vid utbyggnad av it-infrastruktur. Motivering I


Utskottsberedning: 2013/14:SkU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sk292 av Eliza Roszkowska Öberg (M) (doc, 55 kB)

Bevarande av musikarvet

Motion 2013/14:Kr236 av Eliza Roszkowska Öberg (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr236 av Eliza Roszkowska Öberg (M) Bevarande av musikarvet M1268 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheterna att se över hur Sveriges Radio tillgängliggör utbudet i sitt arkiv för allmänheten. Motivering Med


Utskottsberedning: 2013/14:KrU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Kr236 av Eliza Roszkowska Öberg (M) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.