Elisebeht Markström (S)

Elisebeht Markström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Södermanlands län
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-10-10 – 1998-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-02-01 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1996-01-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-19 – 1998-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Vice ordförande 2008-01-29 – 2008-05-07
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2002-11-27
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2008/09:553 av Markström, Elisebeht (s) 8 juni 2009 Brottsofferjourer med HBT-inriktning
Debatt om förslag 2006/07:JuU10 16 maj 2007 Våldsbrott och brottsoffer
Debatt om förslag 2005/06:JuU19 19 maj 2006 Barn som bevittnat våld

med anledning av prop. 2009/10:152 Förstärkt straffrättsligt skydd mot människohandel

Motion 2009/10:Ju14 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju14 av Thomas Bodström m.fl. (s) med anledning av prop. 2009/10:152 Förstärkt straffrättsligt skydd mot människohandel s96008 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att göra om brottet koppleri till brottet människohandel. Motivering All


Utskottsberedning: 2009/10:JuU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ju14 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 50 kB)

med anledning av prop. 2009/10:147 Skärpta straff för allvarliga våldsbrott m.m.

Motion 2009/10:Ju13 av Thomas Bodström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju13 av Thomas Bodström m.fl. (s) med anledning av prop. 2009/10:147 Skärpta straff för allvarliga våldsbrott m.m. s96007 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en ny straffskala för synnerligen grov våldtäkt. Riksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:JuU32 2009/10:JuU33
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2009/10:Ju13 av Thomas Bodström m.fl. (s) (doc, 64 kB)

med anledning av prop. 2009/10:105 Barn under 15 år som misstänks för brott

Motion 2009/10:Ju9 av Thomas Bodström m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju9 av Thomas Bodström m.fl. (s, v, mp) med anledning av prop. 2009/10:105 Barn under 15 år som misstänks för brott -s96006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att ge polisen möjlighet att ta drogtester tvångsvis på barn under 15 år. Motivering Vi rödgröna


Utskottsberedning: 2009/10:JuU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ju9 av Thomas Bodström m.fl. (s, v, mp) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.