Elina Linna (V)

Elina Linna (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Södermanlands län
Titel Vårdlärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2006-10-17 – 2009-09-15
    • Ledamot 2004-12-16 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-12-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avskedsrum vid rättsläkarstationer

Skriftlig fråga 2009/10:893 av Linna, Elina (v)

den 11 juni Fråga 2009/10:893 Avskedsrum vid rättsläkarstationer av Elina Linna (v) till socialminister Göran Hägglund (kd) Inom sjukvården är man ofta mycket mån om att skapa särskilt inredda rum där man kan ta avsked av avlidna anhöriga. Att skapa former för ett värdigt avsked kan vara

Inlämnad: 2010-06-11 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Assisterad befruktning för ensamstående kvinnor

Skriftlig fråga 2009/10:843 av Linna, Elina (v)

den 27 maj Fråga 2009/10:843 Assisterad befruktning för ensamstående kvinnor av Elina Linna (v) till socialminister Göran Hägglund (kd) I dag är det bara kvinnor som lever i en parrelation som har möjlighet att få tillgång till assisterad befruktning. Dock är det vanligt att ensamstående

Inlämnad: 2010-05-27 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Abort i Sverige för utländska kvinnor

Skriftlig fråga 2009/10:842 av Linna, Elina (v)

den 27 maj Fråga 2009/10:842 Abort i Sverige för utländska kvinnor av Elina Linna (v) till socialminister Göran Hägglund (kd) Den 1 januari 2008 ändrades abortlagen så att kravet på att en kvinna för att få göra abort i Sverige måste vara svensk medborgare eller bosatt i Sverige togs bort.

Inlämnad: 2010-05-27 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.